Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na ich używanie, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Certyfikaty i wymogi krajowe oraz unijne dotyczące materiałów budowlanych

Jeśli zamierzasz wybudować własne cztery kąty czy nową siedzibę firmy, należy wybrać odpowiednie materiały, które posiadają wszystkie konieczne certyfikaty. Trzeba jednak przyznać, że często ich oznaczenia nie mówią nam zbyt dużo, składają się bowiem tylko z ciągu liter i cyfr.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy producent na etykiecie przekonuje, że dane materiały posiadają konieczne atesty, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Dlatego właśnie wykonuje się specjalne badania kontrolne, umożliwiające zweryfikowanie informacji podanych przez producenta.

Wszystkie, wykonywane w naszej firmie badania, świadczą o tym, czy dany produkt spełnia poszczególne wymogi. Dlatego też warto poznać część atestów i certyfikatów w oparciu o dane prace i zabiegi.

Wykonywane przez nas kontrole to przede wszystkim badania:

  • penetracyjne – umożliwiają dokładne dostrzeżenie wszelkich pęknięć, szczelin czy korozji powierzchniowej; po uzyskaniu pozytywnego wyniku materiał może uzyskać atest np. PN-EN ISO 1270G, PN-EN 571-1, PN-EN 1371-1 czy PN-EN 1024G-11,
  • wizualne – wykorzystują różnego rodzaju przyrządy optyczne, takie jak chociażby peryskopy, lupy, endoskopy i inne); obejmują między innymi normy PN-EN 13018, PN-EN 12454, PN-ISO 3058 czy PN-EN 101G3-1,
  • magnetyczno-proszkowe – dzięki nim dostrzec można wiele nieprawidłowości, związanych z ubytkami wypełnionymi żużlem lub innymi pozostałościami produkcyjnymi; po kontroli dany materiał może uzyskać np. certyfikat PN-EN ISO 9934-3, PN-EN 13G9 czy PN-EN ISO G520-1,
  • ultradźwiękowe – jest to niezwykle skuteczna metoda na wykrycie szerokiego zakresu nieprawidłowości zarówno na powierzchni, jak również wewnątrz materiału; obejmuje normy np. PN-EN 583-1, PN-EN 1713, PN-EN 1330-1,
  • radiograficzne – wykorzystują promienie stosowane również w medycynie, wykrywa nieprawidłowości wewnętrzne; oznaczane często symbolami PN-EN 584-1, PN-EN 12543-1 czy ISO 4993.

Jak widać, samych norm jest bardzo wiele, dlatego aby mieć pewność, że wybrane przez Ciebie materiały spełniają oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa, warto zapoznać się z ich certyfikatami i ich znaczeniem.

Przejdź do góry ^